Twój Serwis Wiedzy o Zdrowiu

Chcesz wiedzieć więcej o zdrowiu i o tym, jak o nie zadbać? Zajrzyj na PolandGuide. Tutaj znajdziesz interesujące Cię artykuły i sporą dawkę wiedzy zarówno o zdrowiu, jak i o kosmetykach czy pielęgnacji

Choroby oczu – czy jesteś kandydatem?

Choroby oczu – czy jesteś kandydatem?


Kto może podjąć się laserowej korekcji wzroku?

Laserowej korekcji wzroku mogą się poddać osoby, które ukończyły 21. rok życia – jest to wymóg związany głównie z faktem, że dopiero w tym okresie życia dochodzi do ustabilizowania się wady wzroku. Procedurę przeprowadzamy bowiem w momencie gdy wada jest już stabilna.

Kiedy jest wykonywana laserowa korekcja wzroku?

Bez znaczenia jest natomiast jej rodzaj – laserowa korekcja likwiduje równie skutecznie wady minusowe jak i plusowe, oczywiście w pewnych ramach. Określony przez Europejskie Towarzystwo Chirurgów Refrakcyjnych, a obowiązujący także w polskich szpitalach ekwiwalent sferyczny wynosi od -8 do +4. Zabieg wykonywany w przypadku wad wychodzących poza ten przedział może wiązać się z ryzykiem niepowiedzenia i pojawienia się powikłań pl.wikipedia.org. W takich przypadkach proponowane jest pacjentom inne rozwiązanie w postaci wszczepienia soczewek wewnątrzgałkowych.

Kwalifikację do zabiegu przeprowadza się na drodze szczegółowych badań, które określają możliwości jego wykonania.

Umów się na konsultację jeśli Twój problem to:

  • krótkowzroczność lub krótkowzroczność z astygmatyzmem do -8,0 Dsph (ekwiwalent sferyczny)
  • nadwzroczność do lub nadwzroczność z astygmatyzmem do 4,0 Dsph (ekwiwalent sferyczny)

Czym jest wada wzroku? Rodzaje

Wada wzroku cechująca się zbyt dużym uwypukleniem rogówki w jej centrum lub wydłużeniem osi gałki przez co promienie świetlne lokalizują się przed siatkówką. Tworzony w ten sposób obraz jest nieostry (widzimy wyraźnie tylko to co jest blisko). Laserowa korekcja wzroku dotkniętego tym defektem polega na spłaszczeniu środkowej części rogówki i nadaniu jej odpowiedniej krzywizny tutaj.

  • niska krótkowzroczność: -3,0 dioptrii
  • średnia krótkowzroczność: od -3,0 do -6,0 dioptrii
  • wysoka krótkowzroczność: od -6,0 do -8,0 dioptrii
  • bardzo wysoka krótkowzroczność: -8,0 dioptrii

female with green eyes wearing hoodie

Wada wzroku związana z zaburzoną symetrią obrotową oka

Elementy optyczne nie są symetryczne względem jego osi przez co nie jest możliwe skupienie wyraźnego obrazu w okrągłym obszarze rogówki.

  • niski astygmatyzm: do 1 dioptrii
  • średni astygmatyzm: od 1 do 3 dioptrii
  • wysoki astygmatyzm: powyżej 3 dioptrii

Problem dalekowzroczności

Osoby borykające się z problemem dalekowzroczności (nadwzroczności) nie widzą ostro obszaru w bliskiej odległości. Jest to wynikiem sytuacji, w której rogówka jest zbyt płaska w środkowej części lub oś gałki jest zbyt krótka i promienie światła są skupiane za siatkówką. Laser zbiera paracentralnie tkanki z części rogówki w celu uwypuklenia jej części centralnej https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82uszczanie_nask%C3%B3rka. Dzięki temu posiada ona optymalną krzywiznę, która pozwala lokalizować promienie idealnie na siatkówce.

Wzrok a starość

Jest naturalnym procesem związanym ze starzeniem się naszego ciała – soczewka traci część swojej elastyczności i klarowności. Dotyka osób w okolicy 40. roku życia i jest schorzeniem, na które z wiekiem cierpi każdy z nas. Laserowa korekcja wzroku nie leczy starczowzroczności, może jednak zostać wykonana u osób, które posiadają wadę wzroku – pozbywają się wtedy konieczności noszenia okularów dwuogniskowych.

Rate this post