Twój Serwis Wiedzy o Zdrowiu

Chcesz wiedzieć więcej o zdrowiu i o tym, jak o nie zadbać? Zajrzyj na PolandGuide. Tutaj znajdziesz interesujące Cię artykuły i sporą dawkę wiedzy zarówno o zdrowiu, jak i o kosmetykach czy pielęgnacji

Cukrzyca u dzieci w wieku 12-13 lat

Cukrzyca u dzieci w wieku 12-13 lat


Dzieci powinny znać większość wewnętrznych organów ludzkiego ciała, działanie układu pokarmowego oraz funkcje trzustki. Powinny wiedzieć jakie pokarmy mogą jeść oraz jak postępować, aby ich życie było najbardziej zbliżone do normalnego.

 

Kilka słów o dzieciach z tej grupy wiekowej:

 • potrafią już przeczytać każdą formę tekstu. Wiedzą jak wyliczyć średnią,
 • zmiany fizyczne jakie zachodzą w ciele dziecka podczas okresu pokwitania wywierają wpływ na postrzeganie ich własnego ciała oraz jego funkcjonowanie. Większość dzieci chciałaby „wyglądać jak” ich rówieśnicy. Stosunki z rodzicami charakteryzują się zmniejszającą się potrzebą zależności i opieki ze strony rodziców, 
 • dzieci powinny poradzić sobie ze wszystkimi praktycznymi aspektami cukrzycy. Podczas tego okresu zaczynają one zdobywać wiedzę na temat podstaw i pochodzenia cukrzycy.

 

Okres dojrzewania 12-15 

– rozumowanie dziecka może opierać się wyłącznie na opisach słownych,
– dziecko bardziej polega na opinii przyjaciół niż rodziców, 
– w tym okresie często obniża się poziom samoakceptacji, 
– dziecko potrafi już tworzyć hipotezy i wyciągać z nich logiczne wnioski.

Wiek dojrzewania związany jest z wieloma zmianami w życiu dziecka. Dziecko dojrzewa fizycznie i psychicznie, musi też radzić sobie z dodatkowymi obowiązkami, jakie nakłada na nie choroba. Przejawia się to często buntem i zaniedbaniem leczenia. Można próbować rozmawiać  z nastolatkiem, aby zrozumieć jego postawy i oczekiwania. Młody człowiek musi jednak sam zaakceptować chorobę. Powinno się być przy nim i służyć pomocą jeśli tylko o to poprosi. Szczególnie w tym wieku ważne jest, aby nastolatek miał zapewniony kontakt z rówieśnikami z cukrzycą, z którymi może porozmawiać o swoich problemach.

Właśnie z myślą o wszystkich osobach z cukrzycą, którzy chcą nawiązać kontakt z innymi chorymi powstał w „Gazecie o Cukrzycy” kącik „Napisz do mnie”. Wystarczy tylko wysłać informacje o sobie wraz ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych pl.wikipedia.org.

Wiedza o cukrzycy

Dzieci powinny mieć wiedzę o najważniejszych organach wewnętrznych człowieka. Powinny znać budowę układu pokarmowego i funkcje trzustki.

Zasady postępowania

Pożywienie:

 • powinny wiedzieć jakie jedzenie jest dla nich najlepsze,
 • powinny przeczytać i zrozumieć stosowne informacje umieszczone na opakowaniach żywności,
 • powinny wiedzieć o istnieniu i dostępności różnych rodzajów słodzików,
 • powinny wiedzieć jak postępować, aby ich życie było najbardziej zbliżone do życia ich przyjaciół i kolegów z klasy.

Insulina:

 • powinny przyjmować swoją dzienną dawkę insuliny samodzielnie,
 • powinny one stopniowo przejmować na siebie odpowiedzialność za zmiany dawki insuliny w oparciu o odczyty poziomu glukozy we krwi oraz o rosnącą wiedzę dotyczącą zależności pomiędzy odżywianiem, insuliną i wysiłkiem fizycznym,
 • powinny wiedzieć jak dużo insuliny o krótkim czasie działania powinny dodatkowo podać podczas szczególnych wydarzeń takich jak przyjęcie urodzinowe lub gdy mają zbyt wysoki poziom cukru we krwi.

Wysiłek fizyczny:

Dzieci powinny umieć dostosować ilość posiłków i dawkę insuliny do wysiłku fizycznego.

Cukier we krwi

Pomiary:

Dzieci powinny wiedzieć jak zinterpretować odczyty poziomu cukru we krwi oraz wykorzystać je do prawidłowej kontroli glikemii.

Hipoglikemia = obniżenie poziomu cukru we krwi:

Dzieci powinny znać przyczyny i objawy obniżonego poziomu cukru we krwi. Powinny znać i umieć zastosować środki ostrożności, aby go uniknąć pl.wikipedia.org. Powinny też znać postępowanie na wypadek wystąpienia hipoglikemii.

Hiperglikemia = podwyższony poziom cukru we krwi:

 • dzieci powinny znać przyczyny i objawy podwyższonego poziomu cukru we krwi oraz środki ostrożności, aby go uniknąć,
 • powinny z powodzeniem poradzić sobie z podwyższonym poziomem cukru samodzielnie albo z pomocą rodziców lub osób z zespołu leczącego cukrzycę. 

Szczególne środki ostrożności

Choroby:

 • leczenie cukrzycy podczas innej choroby dziecka także pozostaje obowiązkiem dorosłych,
 • dzieci muszą poinformować dorosłych kiedy czują się źle i zaczynają chorować,
 • dzieci powinny wiedzieć, że w trakcie choroby muszą kontrolować temperaturę ciała i poziom glukozy we krwi oraz mocz na obecność ketonów.

Jedzenie lub spanie poza domem:

Dzieci powinny całkowicie radzić sobie ze swoją cukrzycą. Jako środek ostrożności – należy poinformować nauczycieli i inne osoby dorosłe o tym, że dziecko ma cukrzycę, krótko omówić urządzenia jakie dziecko posiada tj. wstrzykiwacze, igły, wkłady insulinowe, gotowy zestaw glukagonu, glukometr.   

Późne powikłania:

Dzieci powinny być świadome zależności pomiędzy kontrolą glikemii a późnymi powikłaniami cukrzycowymi, aby zrozumieć jak ważne jest utrzymywanie prawidłowego poziomu cukru we krwi.

Rate this post