Twój Serwis Wiedzy o Zdrowiu

Chcesz wiedzieć więcej o zdrowiu i o tym, jak o nie zadbać? Zajrzyj na PolandGuide. Tutaj znajdziesz interesujące Cię artykuły i sporą dawkę wiedzy zarówno o zdrowiu, jak i o kosmetykach czy pielęgnacji

Cztery napary, które możemy pić zamiast herbaty

Cztery napary, które możemy pić zamiast herbaty


Nadmierne spożywanie herbaty niekoniecznie jest dobre dla naszego zdrowia. Zawarta w niej teina i kofeina może wpływać pobudzająco, co może powodować problemy ze snem oraz rozdrażnienie. Owszem, herbata ma korzystny wpływ na nasze zdrowie ale co za dużo to niezdrowo! Co zatem zamiast niej?
Przedstawię dziś 4 ziołowe napary, które są bardzo fajne w smaku i z powodzeniem mogą zastąpić herbatę. A jeszcze będą wpływały korzystnie na organizm! 🙂 

1. Napar z rumianku

Któż z nas nie pił rumianku? Napar o delikatnym żółtawym kolorze i charakterystycznym przyjemnym smaku (nie znam się na kolorach mimo tego, że niby z racji płci powinnam, więc nie upieram się przy tym żółtym ale wiecie o jaką barwę mi chodzi). W ludowej medycynie stosowano go w wielu przypadłościach – niestrawności, bólach brzucha, bólach menstruacyjnych, w leczeniu przeziębień oraz w celu uspokojenia nerwów. Używano naparu w celu oczyszczenia skóry, przy chorobach oczu, a na niektórych terenach również do oczyszczania ran. Inhalowano się również rumiankowym naparem aby oczyścić gardło i oskrzela.
W medycynie chińskiej używano zaś naparu jako środka rozkurczowego, uspokajającego, również stosowanego w przypadku leczenia padaczki i zespołu jelita drażliwego.
Nowe badania potwierdzają, że rumianek może być stosowany w wyżej wymienionych schorzeniach. Działa przeciwskurczowo, przeciwzapalnie, uspokajająco, przeciwlękowo. Dodatkowo może wspomagać leczenie osteoporozy, cukrzycy, również nadaje się do sporządzania nasiadówek przeciw hemoroidom (zmniejszają stan zapalny z nimi związany) pl.wikipedia.org.
Rumianek polecam raczej popołudniem lub wieczorem, często sama piję przed snem 😉

Na rumianek powinny uważać osoby uczulone na niego oraz osoby z niedoborem żelaza – w żadnym wypadku nie powinno się pić naparu przy posiłku, aby nie upośledzić wchłaniania tego pierwiastka z przewodu pokarmowego.

2. Napar z pokrzywy

Pokrzywę i jej prozdrowotne działanie już kiedyś opisywaliśmy. Dziś chcę zachęcić Was do spożywania naparu z niej przygotowanego.  Napar z liści stosuje się jako środek na oczyszczenie organizmu z toksyn,  jako środek  moczopędny i na dolegliwości reumatyczne. Mówi się również, że dobrze wpływa na żołądek. Zewnętrznie można stosować go do  pielęgnacji włosów oraz jako środek zapobiegający ich wypadaniu. Poza tym wykazano, że pokrzywa będzie działała przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, ochronnie na wątrobę, antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Mówi się, że może mieć aktywność przeciwnowotworową i hipotensyjną (obniża ciśnienie krwi).
Kto powinien uważać? Oczywiście uczuleni na pokrzywę i osoby z chorym sercem – w tym wypadku terapia pokrzywą wymaga konsultacji lekarskiej. Dobra wiadomość dla przyszłych mam – nie znam powodów, żeby nie stosować pokrzywy w ciąży.

3. Napar z melisy

Kolejny z naparów, który zaproponuję, to ten z liści melisy. Zdecydowanie polecam go na noc, gdyż jak wiadomo powszechnie jest to środek, który pomaga się wyciszyć i uspokoić. Melisa stosowana była w tym celu od pokoleń i nadal chętnie po nią sięgamy w chwilach napięcia, których w dzisiejszych czasach nie brakuje. Starożytni lekarze stosowali melisę jako lek na wiele chorób, w tym jako pomoc przy ukąszeniach skorpionów czy zatruciu grzybami. Co ciekawe uważano ją też za skuteczny środek przy bólu zębów. Dodatkowo przyjmowana była przy dolegliwościach gastrycznych, bólach głowy, grypie oraz w celu stymulacji pamięci i na problemy z sercem. Mówiono, że melisa łagodzi melancholię, wzmacnia mózg i słaby charakter oraz zapobiega łysieniu – czyli niemalże był to lek na wszystko! Nowsze badania wykazały, że melisa poza swoim tradycyjnym uspokajającym zastosowaniem ma jeszcze działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, rozkurczające na mięśnie gładkie (np. przewodu pokarmowego), przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwlękowe a nawet przeciwdepresyjne (przypuszcza się, że może mieć zdolność hamowania monoaminooksydazy A (MAO-A), która odpowiada za rozkład neuroprzekaźników takich, jak serotonina, adrenalina, noradrenalina i dopamina. Hamowanie tego enzymu zwiększa poziom wyżej wymienionych substancji, których w depresji jest zbyt mało). Okazuje się też, że może hamować rozkład acetylocholiny i tym samym poprawiać stan zdrowia osób w początkowej fazie choroby Alzheimera.

A jak z bezpieczeństwem?

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo stosowania to melisa jest zaliczana do surowców raczej dobrze tolerowanych. Prowadzono na ochotnikach badania randomizowane i tylko w jednym wykazano, że duże dawki melisy przyjmowane  codziennie mogą spowodować lekkie dolegliwości gastryczne, wzrost apetytu, ból głowy, kołatanie serca. Jednakże różnica w występowaniu tych dolegliwości w grupie przyjmującej melisę i w grupie przyjmującej placebo była niewielka. Oczywiście osoby przyjmujące leki antydepresyjne nie powinny odstawiać ich na rzecz picia naparu z melisy. Osoby przyjmujące leki z grupy inhibitorów MAO powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii melisą.
Napar możemy też stosować do płukania włosów i zwalczania łupieżu 🙂

4. Napar ze skrzypu

Skrzyp w Polsce możemy spotkać wszędzie, przestaje się pojawiać dopiero w górach na wysokości powyżej 1200 m.n.p.m. Założę się, że pierwsza rzecz która przychodzi na myśl po usłyszeniu słowa “skrzyp” to jego dobroczynny wpływ na włosy. Jest to dobre skojarzenie, jednak nie tylko w tym skrzyp może nam pomóc. W dawnych czasach używany był jako środek na oczyszczenie nerek, ze względu na właściwości moczopędne. Dziś wiemy, że dodatkowo działa przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, przeciwbakteryjnie. Okazuje się, że skrzyp wykazuje również działanie uspokajające i przeciwdrgawkowe. Dodatkowo zwiększa krzepliwość krwi, więc napar ze skrzypu może być pomocny paniom ze zbyt obfitymi miesiączkami oraz osobom z tendencją do krwawień np. z nosa. Napar ze skrzypu będzie działał również przeciwwirusowo, ochronnie na wątrobę i rozluźniająco na mięśnie naczyń krwionośnych. Tyle działań! W wielkim skrócie – polecamy osobom ze skłonnością do krwawień i w celu oczyszczenia organizmu z toksyn. Bogactwo krzemionki odpowiada za wzmocnienie włosów i paznokci, przyznam się, że głównie z tego powodu pijam skrzyp regularnie. 😉  Przy bardzo długim stosowaniu mogą pojawić się problemy ze strony przewodu pokarmowego. Niektóre związki zawarte w skrzypie mogą się też akumulować w organizmie, co też nie jest korzystne. Także róbmy przerwy w piciu skrzypu! Osoby z nadmierną krzepliwością krwi przed zastosowaniem powinny poradzić się lekarza.

Jak widzicie można zastąpić herbatę innymi ciekawymi naparami. A to tylko 4 propozycje!
Macie inne ulubione napary ziołowe? Podzielcie się nimi z nami!

Źródła:

  • Yarmolinsky J, Gon G, Edwards P https://pl.wikipedia.org/wiki/Medycyna_estetyczna. Effect of tea on blood pressure for secondary prevention of cardiovascular disease: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Nutr Rev [Internet]. 2015;73(4):236-46.
  • Lumpert M, Kreft S. Folk use of medicinal plants in karst and gorjanci, slovenia. J Ethnobiology Ethnomedicine [Internet]. 2017;13(1)
  • Xiao F, Yan B, Chen L, Zhou D. Review of the use of botanicals for epilepsy in complementary medical systems – traditional chinese medicine. Epilepsy Behav [Internet]. 2015;52:281-9.
  • Srivastava JK, Shankar E, Gupta S. Chamomile: A herbal medicine of the past with a bright future (review). Mol Med Rep [Internet]. 2010;3(6):895-901.
  • Joshi BC, Mukhija M, Kalia AN natychmiast. Pharmacognostical review of urtica dioica L. Int J Green Pharm [Internet]. 2014;8(4):201-9.
  • Shakeri A, Sahebkar A, Javadi B. Melissa officinalis L. – A review of its traditional uses, phytochemistry and pharmacology. Jurnal of Ethnopharmacology [Internet]. 2016;188: 204-228
  • Dos Santos Jr. J.G, Blanco M.M, Do Monte F.H.M, Russi M, Lanziotti V.M.N.B, Leal L.K.A.M, Cunha G.M. Sedative and anticonvulsant effects of hydroalcoholic extract of Equisetum arvense. Fitoterapia [Internet]. 2005; 76(6); 508-513
  • Singh Sandhu N, Kaur S, Chopra D. Equisetum arvense: Pharmacology and phytochemistry – a review. Asian Jurnal of Pharmaceutical and Clinical Research [Internet]. Asian Jurnal of Pharmaceutical and Clinical Research [Internet]

Rate this post