Twój Serwis Wiedzy o Zdrowiu

Chcesz wiedzieć więcej o zdrowiu i o tym, jak o nie zadbać? Zajrzyj na PolandGuide. Tutaj znajdziesz interesujące Cię artykuły i sporą dawkę wiedzy zarówno o zdrowiu, jak i o kosmetykach czy pielęgnacji

Jak leczyć cukrzycę?

Jak leczyć cukrzycę?


Jeżeli zostanie wykryta cukrzyca należy bezzwłocznie podjąć leczenie i kategorycznie zastosować do wszelkich instrukcji lekarza. W każdym typie cukrzycy olbrzymią rolę ogrywa odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Dodatkowo lekarz z pewności wypisze receptę na lek antyhiperglikemiczny, np. Metformina. Działanie tych leków powoduje obniżenie oporności na insulinę oraz zwiększoną jej produkcją przez trzustkę.

Czynniki warunkujące powstawanie cukrzycy typu 2

Wystąpienie cukrzycy typu 2 jest silnie powiązane z podłożem genetycznym. Jeżeli w rodzinie były przypadki zdiagnozowania tej przypadłości, znajdujesz się w grupie zwiększonego ryzyka. Już teraz powinieneś wprowadzić specjalna dietę cukrzycową, która jest skutecznym sposobem zapobiegających chorobie. Dodatkowymi czynnikami, które mają wpływ jest utrzymywanie odpowiedniej wagi oraz regularna kontrola ciśnienia krwi.

Wszystkie osoby zagrożone cukrzycą typu 2 powinny unikać biernego stylu życia. Rekomendowane jest włączenie do rozkładu dnia minimum pół godziny prostych ćwiczeń fizycznych.

Dokładnie nie zbadano jeszcze, które geny indukują cukrzycę typu 2. Jak na razie udało się ustalić, że dziedziczenie następuje wielogenowo. Zmniejsza to szansę na stworzenie skutecznego leku biotechnologicznego eliminującego chorobę.

bite-cake-candy

Dieta cukrzycowa

Podstawowym elementem leczenia jest zastosowanie diety cukrzycowej. Wymaga ona, jednak samodyscypliny, lecz prawidłowo utrzymana pozwala na osiągnięciu harmonii w poziomie cukru. Dieta ta jest również doskonałą metodą profilaktyczną chroniącą przed zachorowaniem na cukrzycę. Posiłki należy spożywać często, ale w mniejszych ilościach. Powinny one następować w ok. czterogodzinnych odstępach czasowych dobrze. Nie wolno spożywać wysoko słodzonych napojów oraz alkoholu. W zamian tego zaleca się dostarczanie białka w postaci ryb, białego mięsa, nabiału i roślin strączkowych. Głównym źródłem tłuszczu powinny być oleje roślinne, a także orzechy. Warzywa można spożywać prawie wszystkie, za wyjątkiem ziemniaków, buraków i kukurydzy. Dodatkowo należy pić dużo wody. Dobrym nawykiem jest również picie soku pomidorowego.

Rate this post