Twój Serwis Wiedzy o Zdrowiu

Chcesz wiedzieć więcej o zdrowiu i o tym, jak o nie zadbać? Zajrzyj na PolandGuide. Tutaj znajdziesz interesujące Cię artykuły i sporą dawkę wiedzy zarówno o zdrowiu, jak i o kosmetykach czy pielęgnacji

Kontakt mamy a taty z noworodkiem

Kontakt mamy a taty z noworodkiem


Więź kobiety z dzieckiem zaczyna kiełkować już w momencie, gdy dowiaduje się ona o ciąży. Jest to związane z tym, że to w jej ciele rozwija się to nowe życie. W przypadku mężczyzn sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana – zanim noworodek przyjdzie na świat, funkcjonuje on zazwyczaj tylko w bardziej lub mniej konkretnych wyobrażeniach mężczyzny.

Relacje ojca z noworodkiem

Przyjściu dziecka na świat towarzyszą skrajne emocje. Zazwyczaj kobiety lepiej sobie z nimi radzą i szybciej nawiązują głęboką więź z nowo narodzonym dzieckiem. Trudno się temu dziwić – to one przez 9 miesięcy noszą w sobie nowe życie, a później karmią piersią i spędzają z maluchem każdy z pierwszych tygodni jego życia. W przypadku mężczyzn więzi z noworodkiem rodzą się z czasem i wymagają też sporo wsparcia ze strony kobiety, o czym nie należy zapominać. Mężczyźni czasami unikają fizycznego kontaktu z maleństwem ze strachu przed tym, że mogą wyrządzić tej kruchej istotce jakąś krzywdę.

Dlatego mama powinna jak najczęściej oswajać tatę z maluszkiem, pokazywać mu, jak brać je na ręce, jak przytrzymać główkę i nosić maleństwo. Aby mężczyzna miał szansę nawiązać więź z noworodkiem, warto też angażować go do wszelkich czynności, mających związek z opieką nad nim. Przewijanie, codzienne kąpiele, utulanie do snu – aktywne uczestniczenie w tych wszystkich z pozoru prozaicznych czynnościach daje mężczyźnie możliwość poczucia się prawdziwym tatą. Na koniec warto dodać, że każdy z nas jest inny a zwłaszcza kwestie uczuć czy emocji są mocno zindywidualizowane. Część mężczyzn czuje bardzo silną więź z dzieckiem już od momentu porodu, inni na jej zbudowanie potrzebują więcej czasu i jest to absolutnie naturalne.

Rate this post