Twój Serwis Wiedzy o Zdrowiu

Chcesz wiedzieć więcej o zdrowiu i o tym, jak o nie zadbać? Zajrzyj na PolandGuide. Tutaj znajdziesz interesujące Cię artykuły i sporą dawkę wiedzy zarówno o zdrowiu, jak i o kosmetykach czy pielęgnacji

Leczenie łysienia androgennego – leki i naturalne metody

Leczenie łysienia androgennego – leki i naturalne metody


Jak dotąd nie opracowano leku, który  w pełnym stopniu gwarantowałby zatrzymanie wypadania włosów oraz odrost utraconych włosów. Dużym problemem jest złożone podłoże, na którym może pojawiać się łysienie. Jednak po zdiagnozowaniu przyczyny wypadania włosów, łatwiej można podjąć skutecznie leczenie.

Leki przeciw łysieniu

Jeżeli pacjent zauważy przerzedzenie włosów i pojawienie się lekkich zakoli bezzwłocznie powinien rozpocząć kurację farmakologiczną. Rekomendowanym lekiem jest Propecia – preparat, który potwierdził swoją skuteczność w wielu testach klinicznych. Co więcej nawet po zaprzestaniu zażywania leku, chory nie musi się martwić o utratę włosów przez okres nawet do dwóch lat. Propecia nie tylko hamuje wypadanie włosów, ale również u ponad połowy badanych powoduje odrost większości utraconych włosów.

Najskuteczniejszą techniką leczenia łysienia wywołanego przez androgeny jest przeszczep włosów, jednak metoda ta jest mało popularna z powodu wysokich kosztów oraz dość dużej inwazyjności. Wielu pacjentów stosuje zioła, suplementy mające na celu zahamować wypadanie włosów, jednak nie potwierdzono ich skuteczności.

female with long beautiful healthy hair

Naturalne metody walki z wypadaniem włosów

Działaniami, które wspomogą kurację lekiem i mogą odnieść pozytywny efekt są masaże głowy, które pobudzają i poprawiają ukrwienie mieszków włosowych. Innym dodatkowym elementem, który również warto włączyć do kuracji są wcierki substancji odżywczych, ale wykonywane  prosto w skalp. Najmocniejszym naturalnym stymulantem porostu włosów, który poprawia kondycję mieszków włosowych jest sok z czarnej rzodkwi. Warto również zastosować sok z brzozy, kocimiętki lub żeńszenia.

Rate this post