Twój Serwis Wiedzy o Zdrowiu

Chcesz wiedzieć więcej o zdrowiu i o tym, jak o nie zadbać? Zajrzyj na PolandGuide. Tutaj znajdziesz interesujące Cię artykuły i sporą dawkę wiedzy zarówno o zdrowiu, jak i o kosmetykach czy pielęgnacji

Pieluszkowe Zapalenie Skóry. Etapy pieluszkowego zapalenia skóry

Pieluszkowe Zapalenie Skóry. Etapy pieluszkowego zapalenia skóry


Wczesna postać pieluszkowego zapalenia skóry objawia się zaczerwienieniem, ale do jej leczenia wystarczy zastosowanie odpowiednich dla wieku dziecka kremów ochronnych z emolientami. Bardziej zaawansowane stadia choroby wymagają już leczenia farmakologicznego.

Etapy choroby

Pierwsze objawy wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry obejmują zaczerwienienie i niewielkie łuszczenie się naskórka na tych fragmentach ciała, które mają bezpośredni kontakt z pieluszką. W miarę postępu choroby nasila się rumień, powstaje obrzęk, co jest już dla dziecka sytuacją niekomfortową, sygnalizowaną płaczem. Brak leczenia na tym etapie może doprowadzić do nadkażeń grzybiczych lub bakteryjnych www.postepyfitoterapii.pl. W przypadku zakażenia bakteriami na skórze mającej kontakt z pieluszką pojawiają się nadżerki oraz strupki.

Występowanie krostek położonych na krawędziach zmienionej chorobowo skóry jest objawem pozwalającym podejrzewać zakażenie drożdżakami. Jeżeli nie zostanie podjęta odpowiednio dobrana terapia, zapalenie skóry może przejść w stan przewlekły, a na skórze pojawiają się grudki. W efekcie może zacząć się niewielkie krwawienie z dróg moczowych. Jest ono wywołane obecnością nadżerek przy ujściu cewki moczowej. Zmiany chorobowe nie mają w tym przypadku skłonności do szerzenia się drogą wstępującą, co oznacza, że ryzyko zainfekowania pozostałych części układu moczowego (np. pęcherza moczowego) jest znikome.

Sposoby leczenia pieluszkowego zapalenia skóry

Pierwszym krokiem w procesie leczenia pieluszkowego zapalenia skóry jest częsta i regularna zmiana pieluchy – u niemowląt i starszych dzieci co 2-3 godziny, u noworodków nawet co godzinę. Naturalnie nie należy sztywno trzymać się terminów wyznaczanych przez upływający czas, tylko reagować zgodnie z potrzebą. Wskazane jest zrezygnowanie z gumowych lub wykonanych ze sztucznego tworzywa „otulaczy”, utrzymujących na miejscu pieluszkę wielorazową i zastąpienie ich materiałami naturalnymi. W przypadku stosowania pieluszek jednorazowych, dobrze jest wybierać te, które wyposażone są w membrany wykonane z materiału pozwalającego skórze „oddychać”. W przypadku stwierdzenia zakażenia skóry drożdżami Candida albicans konieczne jest zastosowanie miejscowych leków przciwgrzybiczych.

Rate this post