Twój Serwis Wiedzy o Zdrowiu

Chcesz wiedzieć więcej o zdrowiu i o tym, jak o nie zadbać? Zajrzyj na PolandGuide. Tutaj znajdziesz interesujące Cię artykuły i sporą dawkę wiedzy zarówno o zdrowiu, jak i o kosmetykach czy pielęgnacji

Pieluszkowe Zapalenie Skóry. Przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry

Pieluszkowe Zapalenie Skóry. Przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry


Przyczyną wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry jest zazwyczaj niewystarczająca dbałość o higienę okolic intymnych dziecka. Wilgoć i ciepło, panujące wewnątrz pieluszki, to wymarzone warunki do rozwoju bakterii i drożdży. Kontakt skóry z moczem i kałem naraża ją bowiem na podrażnienia, które dodatkowo nasilają się od pocierania pieluszką o ciało malucha.

Przyczyny wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry

Istnieje kilka przyczyn warunkujących rozwój pieluszkowego zapalenia skóry. Najważniejszym jest bezpośredni kontakt skóry z czynnikiem wywołującym podrażnienie – czyli z moczem lub kałem. Równie ważne jest ciągłe tarcie, spowodowane przyleganiem pieluszki do ciała, wywołujące dodatkowe mikrourazy i podrażnienia. Na tarcie najbardziej narażone są wewnętrzne części ud, pośladki, genitalia oraz ta część brzucha, do której przylega skraj pieluchy. Duże znaczenie ma również ewentualne nadkażenie skóry wymienionymi wcześniej mikroorganizmami. Stan skóry zdecydowanie się wtedy pogarsza, ponieważ poza zaczerwienieniem i obrzękiem pojawiają się nadżerki i krostki.

Czynniki sprzyjające pieluszkowemu zapaleniu skóry

Wystąpieniu pieluszkowego zapalenia skóry sprzyjają także wszystkie stany wywołujące tymczasowe obniżenie odporności dziecka – na przykład biegunki lub ząbkowanie. Najczęściej jednak u podstaw wszelkich problemów leży nieprawidłowa pielęgnacja pupy malucha, bądź zbyt rzadkie w stosunku do zapotrzebowania zmienianie pieluszki. Do grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry należą dzieci, u których już wcześniej występowały problemy ze zmianami skórnymi – np pl.wikipedia.org. dzieci cierpiące na atopowe zapalenie skóry (AZS).

Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry, zwłaszcza u dzieci ze skłonnościami do alergii, może być używanie popularnych chusteczek jednorazowych. Mimo, że te dostosowane do potrzeb najmłodszych użytkowników mają w składzie ograniczoną ilość substancji drażniących, dzieci o szczególnie wrażliwej skórze mogą reagować na nie podrażnieniami skóry, co w konsekwencji może doprowadzić do rozwoju pieluszkowego zapalenia skóry.

Rate this post