Twój Serwis Wiedzy o Zdrowiu

Chcesz wiedzieć więcej o zdrowiu i o tym, jak o nie zadbać? Zajrzyj na PolandGuide. Tutaj znajdziesz interesujące Cię artykuły i sporą dawkę wiedzy zarówno o zdrowiu, jak i o kosmetykach czy pielęgnacji

Rozwój ciąży

Rozwój ciąży


Ciąża jest prawdziwym cudem. Wiedzą o tym przede wszystkim pary, które od dłuższego czasu starają się o potomstwo. Kiedy tylko dochodzi do zapłodnienia, w ciele kobiety rozpoczynają się procesy, które doprowadzają do wydania na świat dziecka. Nie wszystkie przedstawicielki płci pięknej wiedzą, co tak naprawdę dzieje się w ich brzuchu. Warto jednak dowiedzieć się etap po etapie, jak przebiega cały cykl ciążowy.

Przebieg ciąży – początki

W pierwszym trymestrze nie widać jeszcze brzuszka. Nie oznacza to jednak, że nic się w nim nie dzieje. Wręcz przeciwnie. Cały czas toczy się podział komórek, którego celem jest ukształtowanie się płodu. Zarodek dopiero w trzecim tygodniu ciąży przyjmuje podłużny kształt. Pierwsze tygodnie ciąży to dosyć dziwny czas. Tak, jak wyżej wspomniano, brzuch kobiety nie jest jeszcze praktycznie zaokrąglony, jednak fakt bycia w ciąży ma ogromny wpływ na organizm. Związane jest to między innymi z gospodarką hormonalną. Okazuje się, że zmienia się nasz apetyt, zaczynamy też odczuwać przeróżne dolegliwości. Może dojść do powstania nudności, wahań temperatury ciała, zwiększenia apetytu. Jeżeli chodzi o ostatnią dolegliwość, rozwiejmy krążący mit.

Dieta kobiety w ciąży

To, że chce nam się więcej jeść, nie oznacza, że dziecko potrzebuje składników odżywczych. Chodzi tutaj bardziej o zmiany hormonalne, jakie towarzyszą kobietom w ciąży tydzień po tygodniu.

Kształtowanie się dziecka w brzuchu

Ciekawe zmiany dzieją się między innymi w szóstym tygodniu ciąży. Mianowicie na twarzy zaczynają kształtować się takie elementy, jak nos czy usta. Swoją działalność rozpoczyna również trzustka. W dziewiątym tygodniu ciąży serduszko malucha jest już w pełni ukształtowane.

Dodatkowo na twarzy są już powieki, jednak pozostają zamknięte do około dwudziestego piątego tygodnia stanu błogosławionego. Siedemnasty tydzień ciąży jest pod znakiem linii papilarnych. Płód może mieć nawet czkawkę, która jest sposobem na naukę oddychania. W trzydziestym drugim tygodniu naszemu maluchowi zaczyna być już zbyt ciasno. Powoli szykujemy się do porodu. Następuje on najczęściej w czterdziestym tygodniu ciąży.

Rate this post