Twój Serwis Wiedzy o Zdrowiu

Chcesz wiedzieć więcej o zdrowiu i o tym, jak o nie zadbać? Zajrzyj na PolandGuide. Tutaj znajdziesz interesujące Cię artykuły i sporą dawkę wiedzy zarówno o zdrowiu, jak i o kosmetykach czy pielęgnacji

Właściwości zdrowotne malin

Właściwości zdrowotne malin


O ile jestem raczej zimnolubna i najlepiej się czuję jak za oknem jest piękne, słoneczne -5º Celsjusza, to jest jedna cecha lata, za którą wybaczam mu jego upały – OWOCE! Uwielbiam wszystko, co jest słodkie (no, może poza dżinem z tonikiem – on dla odmiany zachwycił mnie swoją goryczką) – z braku laku zadowolę się czekoladą. Ale kiedy tylko jest dostęp – na kilogramy pochłaniam truskawki, jagody, poziomki czy maliny. No właśnie maliny (i jeżyny też – to ten sam rodzaj – Rubus) – przecież to nie jest tylko żywność! Ich działanie było cenione  już w starożytności. Dlatego też specjalnie dla Was – opiszę owoc i liść maliny. Jak działają, co w nich fajnego siedzi i dlaczego warto jest posadzić je na swojej działce.

Co takiego zawierają liść i owoc maliny?

Owoc maliny:

 • Kwas cytrynowy i jabłkowy;
 • Witaminy: C, E, B1, B2, B6;
 • Związki mineralne – potas, magnez, wapń i żelazo;
 • Flawonoidy: rutozyd, tylirozyd i inne;
 • Antocyjany: pochodne cyjanidyny i pelargonidyny https://pl.wikipedia.org/wiki/Witarianizm;
 • Śluz i pektyny.

Liść maliny:

 • Garbniki: pochodne kwasu galusowego i elagowego;
 • Kwasy organiczne i witamina C;
 • Flawonoidy: głównie rutozyd
 • Polipeptydy;
 • Związki mineralne i żywicowe.

Jaki wpływ na nasze zdrowie mają maliny?

Owoc maliny:

Świeże owoce lub herbatka z suszonych poza dostarczeniem nam doznań smakowych działa napotnie – a przez to pomaga nam zwalczyć gorączkę. Świetnie sprawdzają się w połączeniu z lipą – powstaje nam wtedy herbatka o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym i delikatnie uspokajającym 🙂

Dodatkowo obecność przeciwutleniaczy (chociaż nie w takiej ilości co np. w aronii) pomaga nam pozbyć się nadmiernej ilości wolnych rodników i związanego z nim stanu zapalnego. Szczególnie mowa tutaj o pestkach – bogatym źródle procyjanidyn. No właśnie – pestki- wiedzieliście, że ze zmielonych pestek malin można otrzymać całkiem niezły peeling?

Liść maliny:

W tym surowcu zdecydowanie dominują garbniki – dzięki temu nasze liście działają ściągająco. Możemy to wykorzystać w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła – napar z liści maliny to świetna płukanka 🙂 Dodatkowo – co bardzo przydało się jednemu z moich znajomych – pomagają nam pozbyć się objawów zatrucia pokarmowego.

Dodatkowo napar z liści malin będzie działać lekko moczopędnie i powinien obniżyć nam poziom glukozy we krwi. Morwa biała to nie jest, ale w kombinacji z nią może dać naprawdę solidne efekty.

Post może nie być zbyt obiektywny – był pisany pod wpływem dużej ilości malin 😛

Ułatwia poród jak?

Jak się okazuje po przeglądzie publikacji – podawanie około 2,4 grama liścia maliny kobietom spodziewającym się niedługo porodu odrobinę go ułatwiało – w grupie kobiet pijących napar z malin (albo przyjmujących specjalne tabletki z liściem maliny) porody były nieznacznie krótsze i łatwiejsze 🙂 Jasne, dzieci nie rodziły się w 5 minut i bezboleśnie, ale nawet lekka ulga to duża ulga dla rodzącej kobiety (przynajmniej z tego co słyszałem – ja rodzić nie będę nigdy – nie ta płeć :P)

Jak dawkować?

Pijemy napary z dwóch łyżek stołowych na pół litra wody. Jeśli chcemy podać dziecku herbatkę z suszonych owoców – trzy łyżki stołowe malin zalewamy dwiema szklankami wrzątku.

Kto powinien uważać?

Alergicy. Tylko tyle i aż tyle – nawet w przypadku kobiet w ciąży owoce i liście maliny były kompletnie bezpieczne 🙂

Źródła:

 • I. Matławska. Farmakognozja. Poznań, 2006;
 • E pl.wikipedia.org. Lamer-Zarawska. Fitoterapia i leki roślinne. Warszawa, 2012
 • Daniel M. Grochowski, Dariusz J. Rapacz, Magda I. Jabłonowska, Katarzyna Bezubik, Michał Tomczyk. Czy należy zalecać stosowanie preparatów zawierających liść maliny właściwej (Rubi idaei folium) w okresie ciąży? Konkurs Umiejętności Klinicznych? Konkurs Umiejętności Klinicznych

Rate this post